Anasayfa>CV, RESUME-İNGİLİZCE ÖZEL DERSLERİM-İŞ İNGİLİZCESİ VS. HAKKINDA

 

  

 

 

  1998 yılında Fatih Üniversitesi Hazırlık Okulu'nu genel ortalamada 1. olarak bitirdim. Asıl bölümüm History-Tarih (Fatih Üniversitesi-burslu) idi. Bunun dışında, İngiliz Dili'nden yan dal olarak dersler aldım. Bölümümü birincilikle bitirmemin ardından yine Fatih Üniversitesi History bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. İngilizce özel ders vermeye Lisans eğitim sürecimin ikinci yılından itibaren (2000), iş İngilizcesi dalında dersler vermeye ise yüksek lisans eğitimimle birlikte başladım (2003). Hem bireylere hem gruplara ders vermekteyim. Ayrıca, birçok çeviri çalışmasında yer aldım. Örneğin, dünyaca ünlü yazarların makalelerinden oluşan World Historians and Their Critics adlı çalışmayı Türkçe'ye kazandırdım. Ve yine, Charles White'ın Three Years in Constantinople adlı şah eser çalışmasının 1. cildini tercüme ettim (eser, toplam 3 cilttir; kalan iki cildi ise kağıt üzerinde bile anlaştığımız yayınevinin daha sonra sergilemeye başladığı ciddiyetsizliği [en hafif ifadeyle] dolayısıyla, tek taraflı olarak çeviri anlaşmasını feshederek çevirmedim). Söz konusu iki çalışma da farklı yayınevlerinden "yayınlanabilme" açısından tam not almakla birlikte (ki bu konuya ilişkin e-postaları elimde bulundurmaktayım), iki nedenden ötürü henüz yayınlanmamıştır. Dünya tarihi konusundaki çalışmam açısından sebep, yayınevlerinin, telif ücretlerinin yüksek olacağını düşünmeleri oldu. Diğer eserin telif ücreti gibi bir sorunu yoktu (kaleme alınmasının üzerinden uzun yıllar geçtiği için) ama onun da II. ve III. ciltlerini çevirmem gerekiyordu ki uzun soluklu bir iştir bu (profesyonel çevirmenler bilirler...) ama anlaştığım yayınevi daha başlarda, verdiği sözleri tutmamaya başlayınca yol yakınken döndüm. Ve yayıneviyle vakit kaybetmektense ciddi projelere eğilmeye karar verdim (geriye dönüp baktığımda ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlıyorum...:). Bu konuda tekliflere açığım..

  

  Bir ölçüt oluşturabilir düşüncesiyle, girmiş olduğum bazı sınavlardan söz edecek olursak 2004 Mayıs KPDS'den 95 aldım (bizim zamanımızda KPDS sadece Ankara'da yapılıyordu, yani sınava uykulu girme ihtimaliniz, şimdiye kıyasla, çok daha yüksekti:). 1998 ÖYS'de Türkçe'de iki yanlışım vardı, diğerleri doğruydu (63 soruda). Sosyal bölümünde ise 65 netim vardı (72 soruda). 2003-2004 eğitim öğretim yılında Cennet Otelcilik ve Turizm Anadolu Meslek Lisesi Hazırlık Okulu'nda İngilizce öğretmenliği görevimi yerine getirdim. Değişik dersane, kurs vs.lerde görev yaptıktan sonra zamanla profesyonel anlamda İngilizce özel ders vermeye karar verdim.

  Önemli bir not, sitemden de anlaşılacağı üzere, birincil alanım olarak özel ders vermekteyim; birçok meslektaşım gibi bu işi ek uğraş olarak sürdürmekte değilim. Bu konuda gerçekten iddialı olduğumu belirtmeme gerek yok sanırım. Ayrıca, bu bağlamda, "benim derslerime özgü" şeklinde nitelelendirebileceğim en önemli konulardan biri de derslerim sırasında öğrencimin işi, okulu vb. ile ilgili öğrencim için önemli döküman, toplantı, görüşme vs. gibi meselelerde de (öğrencimin talepleri doğrultusunda) sürekli olarak  etkileşim içerisinde olmamız. Yani bunlar da diğer konular gibi derslerimizin birebir konusu olmakta. Bir yandan ben de öğrencimin ilgili olduğu konularda güncel taramalarımı sürdürmekte, yani onu "up to date" tutmaktayım. Bir taşla iki kuş vurmaktayız kısacası.

  Özellikle Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, Esenyurt ve Bahçeşehir ve yakınlarından olmak üzere, iş dünyasının çok farklı konumlarından ve birçok saygın kuruluşundan çok sayıda öğrencim olmuştur. Talep üzerine (öğrencimin iznini de alarak) doğrudan referans da verebilirim. Daha uzak mesafeler için ise internet üzerinden ders vermekteyim ki bu şekilde de aynı başarıyı kesinlikle sağlamaktayım. Tek ihtiyacınız olan şey, "I know", "what is that" gibi basit ifadeleri anlayabilecek kadar seviyenizin olması ve bir internet bağlantısı.

  Websitem ilk olarak 2005 yılında "isteingilizce.com" adı altında yayın hayatına başlamış olup 2008 senesinde isim değişikliğine giderek "englishingilizce.com" adı ile hizmetini sürdürmektedir.

                                                                                  

 

 

 

 

Mustafa AKAGÜNDÜZ-English Language Instructor

Beylikdüzü / Istanbul / Turkey